Promosyon ve Reklamcılık
Promosyon ve Reklamcılık

Reklamcılık sektörü geçmişten bugüne çok ivme kaydeden, küreselleşen bir alan haline ulaştı. Sektör büyüdükçe fikirler ve yöntemler gelişti ancak bir şey aynı kaldı: Promosyon ürünler! Promosyon vermek eskiden beri müşteri memnuniyeti ve tanıtıma yönelik bir çalışma olmuştur. İnsanlar alışveriş yaparken kendilerine sunulan eşantiyon ürünleri keyifle kabul ediyor, markaya karşı sempati besliyor. Reklamcılar da bu davranışı gözlemleyerek çalışmalarına logolu ürün desteğini ekliyor. Promosyon çalışmasındaki etkiyi artırmak için ise klasik ürünlere ilginç promosyon ürünleri dâhil ediliyor.

Eşantiyon Ürünler Satışları Yükseltiyor

Son yıllarda piyasada tutunmak eskisi kadar kolay olmamakla beraber piyasaların günden güne küreselleşip tek bir pazar haline yönelmesi firmaların özellikle reklam ve pazarlama bölümünü yakından ilgilendirir hale geldi. Pazara tutunma çalışmaları için en etkili yöntem olan promosyon logolu ürünler, tüketicilere verilen hizmeti pozitif yönde etkiliyor. Öte yandan verilen ürünlerdeki logolar, markanın bilinirliğini artırıyor. Yapılan AR-GE çalışmaları da eşantiyon ürünlerin gücünün hatırı sayılır bir etken olduğunu gözler önüne seriyor. Ürünlerdeki çeşitlilik her sektöre uyum sağlıyor, istenileni sunuyor. Promosyon şapka, yelek, gömlek, tişört gibi promosyon tekstil ürünleri ya da kalem – defter gibi kırtasiye ürünleri sık tercih edilen ürün grupları arasında yer alıyor.

Marka Bilinirliğinde Promosyon Etkisi

Markalar ilk andan itibaren potansiyel müşterilerine ulaşabilmek için önceliği tanıtıma veriyor. Tanıtım çalışmalarında kullandıkları eşantiyon ürünler ile hedefledikleri güce orta ve uzun vadede ulaşabiliyorlar. Elbette eşantiyonun gücünden tam anlamıyla yararlanmak için etkili bir plan yapılması gerekiyor. Dönemsel reklam faaliyetleri, hediyeli ürün satışı, özel günlere yönelik kampanyalı satışlar markanın öne çıkmasını, daha çok kişiye ulaşmasını sağlıyor. Promosyon çalışmalarında yer edinen ürünler farklı kişilere de ulaştığından bilinirlik düzeyi artış gösteriyor.

Ekonomik Promosyon Çalışması

Promosyon çalışmasında etkiyi artırmak için süreklilik önem taşıyor. Sürekli yapılan reklam bir süre sonra bilinirliği artırır, hedef kitleye ulaşmaya yardımcı olur. işletmeler toptan promosyon ürünleri seçeneğiyle dilediği gibi ürün satın alıyor, kısa – orta – uzun vadeli çalışmalar gerçekleştirebiliyor. İstatistikler tek seferlik çalışmaların değil düzenli yapılan reklam çalışmalarının işe yaradığını, satışlara olumlu yansıdığını belirtiyor.

  • Etiketler: